Ekolaczki - Przedszkole nr 15 w Zawierciu

Ekolaczki

ekolaczki logo

Kontener

Aktualności:

Spotkanie z Mikołajem

Dodano: 10 grudnia 2017,18:46

Dziś niezwykły dzień – 6 grudnia! To właśnie dziś odwiedza wszystkie grzeczne dzieci Mikołaj. Rozpoczęty wesołymi zabawami i piosenkami o zimie i Mikołaju dzień zapowiadał się wspaniale. I wreszcie przedszkolaki doczekały się jakże niecierpliwie oczekiwanego gościa w czerwonym stroju z długą, białą brodą. Pojawił się z wesołym uśmiechem i workiem wypakowanym wspaniałymi prezentami. Mikołaj mimo dobrego humoru nie zapominał o swoich obowiązkach- każdego skrupulatnie wypytywał o zachowanie w kończącym się niedługo roku. Nie pominął ani jednego dziecka. Niektóre przedszkolaki trochę się denerwowały tymi pytaniami, czyżby czasem zdarzyło się niegrzeczne zachowanie? Okazało się jednak, że Mikołaj bardzo kocha dzieci i jest wyrozumiały. A jakie prezenty rozdawał to trudno opisać, co to były za wspaniałości i pyszności! Bo przecież Mikołaj zna najlepiej marzenia dzieci…

Do widzenia Mikołaju, czekamy na Ciebie za rok.

Witaminki

Dodano: 10 grudnia 2017,18:44

W tym tygodniu (27.11 – 01.012) rozmawialiśmy o zdrowiu. Co trzeba robić, by być zdrowym? Jak się zdrowo odżywiać? Kto dba o nasze zdrowie? Jak należy zachowywać się u lekarza lub w szpitalu? Na te i inne związane z tym tematem pytania pomagały nam odpowiadać bohaterki tego tygodnia- Witaminki. To one zachęcały nas do prowadzenia zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania, zachowywania zasad higieny i stosowania się do poleceń lekarzy i pielęgniarek podczas choroby. O jedzeniu owoców i warzyw nikomu w naszym przedszkolu nie trzeba przypominać. Owoce są przecież dostępne dla przedszkolaków przez cały dzień i trzeba przyznać, że prawdziwą rzadkością jest dziecko, które po nie nie sięga. Wspaniały zapach jabłek i innych owoców w salach to już norma. Przedszkolaki pogłębiły, rozszerzyły i usystematyzowały swoją wiedzę dotyczącą zdrowia. Wykonały też różne prace plastyczne o tej tematyce, a w niektórych grupach pokusiły się o wykonanie zdrowych owocowo – warzywnych soków.

Zielona Andrzejkowa Noc

Dodano: 10 grudnia 2017,18:41

Wszystko zaczęło się 24 listopada, kiedy to ok. godziny 18.00 zaczęły przybywać przedszkolaki, chętne na wieczorne i nocne harce w swoim przedszkolu. Nie od dziś bowiem wiadomo, że wszystkie dzieci bardzo lubią zabawy późną porą. Nauczycielki wraz z panią Dyrektor stanęły na wysokości zadania i zorganizowały Zieloną Noc w przedszkolu. Chętnych do spędzenia nocy w przedszkolu wraz ze swoimi paniami było tak wielu, że utworzono z nich dwie grupy. Każda z nich kolejno wraz z nauczycielkami wchodziła do sali oświetlonej wyłącznie świecami, gdzie czekała na nich wieszczka. Po wysłuchaniu jej opowieści o dawnych i obecnych zwyczajach andrzejkowych, każda grupa otrzymywała zadania. Po wspólnym z chętnymi przedszkolakami odczytaniu wskazówek dotyczących kolejnego zadania, grupa wyruszała w drogę. Do każdego z miejsc – zadań szlak wskazywały kółka w określonym kolorze. To była niezapomniana noc, noc pełna andrzejkowych zabaw i pytań o przyszłość, na które z lekkim przymrużeniem oka odpowiadały nasze „wróżby”. Gdy zadania się zakończyły przedszkolaki zjadły wspaniałą kolację i wcale nie były zmęczone. Wtedy po wieczornej toalecie przyszedł czas na piżama party. I zaczęły się tańce, a po nich przytulone do swoich maskotek przedszkolaki słuchały bajek na dobranoc. Po spokojnej nocy i pożywnym śniadaniu rodzice odebrali swoje zadowolone pociechy, które już pytały, kiedy kolejna zielona noc w przedszkolu.

Kolorowe kalosze

Dodano: 10 grudnia 2017,18:40

Listopad też ma swój niepowtarzalny urok . Choć jest szary i słotny, a jego dni są coraz chłodniejsze, to przecież przyjemnie jest posłuchać bajek czytanych przez rodziców lub babcię, pograć w różnorodne gry czy zobaczyć jakiś ciekawy program w telewizji. Ale nawet w najbardziej szary dzień można wybrać się na spacer z parasolem lub peleryną i oczywiście we wspaniałych kolorowych kaloszach. Dlatego 24 listopada ogłosiliśmy Dniem Kolorowych Kaloszy. W tym dniu kalosze bawiły się z dziećmi. Przedszkolaki opisywały ich wygląd  (wielkość, kolor) określały do czego służą oraz wymieniały inne przedmioty chroniące ludzi przed deszczem. Rozwiązywały zagadki, odszukiwały ukryte kalosze, bawiąc się w „ciepło – zimno” lub zgadując, który kalosz spośród kilku ukryto. Dzieci śpiewały jesienne piosenki, a bohaterem niejednej z nich były kalosze. Tańczyły przy muzyce lub piosenkach. Wystukiwały deszczowe rytmy. Jakie piękne prace powstały w tym dniu! Dzieci malowały lub rysowały kalosze, wycinały i ozdabiały najróżniejszymi materiałami plastycznymi ich kontury. Dobrze się bawiły i mimo zimna i szarego nieba za oknem w naszym przedszkolu było kolorowo i radośnie.

Lampa Alladyna

Dodano: 14 listopada 2017,22:08

14 listopada przedszkolaki oglądały przedstawienie w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego „Sztuka” w Trzebini pt. “Lampa Alladyna”.

Dzieci przeniosły się w swej wyobraźni na Daleki Wschód, gdzie na perskim targu spotkały Alladyna i wraz z tym leniwym i nierozsądnym chłopcem przeżywały jego przygody. Niebezpieczne spotkanie ze złym magiem i odnalezienie lampy, w której mieszkał Dżin spowodowało, że docenił on starania rodziców i stał się pracowitym chłopcem. Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu wykonując taniec nietoperzy, pomagały handlarzowi znosić sprzedawane przez niego towary z perskiego targu oraz pocierały lampę, w której mieszkał Dżin.

Przedstawienie  płatne z Rady Rodziców.

Bob Budowniczy

Dodano: 14 listopada 2017,22:00

Od 6- 10 listopada omawialiśmy tematykę: “Domy i domki”. Dzieci miały okazję zobaczyć i porozmawiać o domach ludzi i zwierząt. Nabyły lub utrwaliły wiadomości o tym, gdzie mieszkają zwierzęta, żyjące wokół nas, np. ptaki, owady, zwierzęta leśne i domowe. Miały też okazję dowiedzieć się, jak mieszkał człowiek na przestrzeni swego istnienia na Ziemi. Podziwiały domy dzisiejsze i dawnych budowniczych. Budowały przeróżne konstrukcje z klocków, pudeł i innych materiałów odpadowych. Nic więc dziwnego, że bohaterem tygodnia został Bob Budowniczy, który chętnie opowiada dzieciom o pracy inżynierów, murarzy, elektryków, cieśli i przedstawicieli innych zawodów związanych z budownictwem.

Dogoterapia

Dodano: 14 listopada 2017,21:54

9 listopada odwiedzili nasze przedszkole bardzo mili goście- pies Largo ze swoim opiekunem z Polskiego Centrum Dogoterapii w Czechowicach-Dziedzicach.

Prowadzący spotkanie pan zapoznał dzieci z pojęciem –  Dogoterapia. Jest to metoda wykorzystująca psy do usprawniania, niesienia pomocy osobom chorym lub czującym się niepewnie w obecności innych osób. Przebywanie z psem wpływa na sferę emocjonalną dzieci, pozwala na przełamanie barier w kontakcie z czworonogiem, akceptowane obecności psa w otoczeniu, eliminuje u dzieci zachowania agresywne i autoagresywne. Zajęcia z udziałem psa świetnie wpływają na poprawę samooceny dziecka oraz rozwój empatii. Mają też na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Przedszkolaki poznały lub przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa dotyczące kontaktów z psami. Z pomocą chętnego dziecka prowadzący zademonstrował pozycję żółwika, uznawaną za bezpieczną w przypadku ataku psa. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat opieki nad psem, zabaw z nim, imion swoich psich przyjaciół. Wszystkie te informacje były ciekawe, ale niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszył się pies. Posłuszny, wypielęgnowany, cierpliwie znosił wpatrzone w niego dzieciaki i dziesiątki głaskających go rąk.

W spiżarni

Dodano: 4 listopada 2017,8:49

W tygodniu od 30 października do 3 listopada 2017 roku omawialiśmy tematykę przygotowania ludzi i zwierząt do zimy, natomiast bohaterem tego tygodnia została wypełniona po sufit pysznościami spiżarnia. W ubiegłym tygodniu przedszkolaki tak wiele dowiedziały się o przygotowaniach zwierząt do trudnej dla nich pory roku – zimy, że czas było porozmawiać o tym, jak ludzie od najdawniejszych czasów przygotowywali się do okresu zimna, śniegu i odpoczynku przyrody. Wszyscy chętnie dzielili się swoją wiedzą na ten temat opowiadając, jakie przetwory przygotowują na zimę ich mamy, babcie i ciocie. Następnie dzieci wykonały wiele prac plastycznych, ukazujących przetwory z owoców i warzyw a czasem całe zaopatrzone na zimę spiżarnie. Zapraszamy do oglądania prac oraz zdjęć w naszej galerii.

Dzień złotej rybki

Dodano: 4 listopada 2017,8:43

W tym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach domowych, a bohaterem tygodnia została złota rybka, która ze swojego akwarium obserwowała życie zwierząt domowych mieszkających z człowiekiem. W taki to sposób piątek 27 października został Dniem złotej rybki. W tym dniu rankiem w szatni pojawiło się symboliczne akwarium z mnóstwem kolorowych rybek wykonanych przez dzieci poprzedniego dnia. Przedszkolaki rozszerzyły swoje wiadomości na temat zwierząt domowych, ich pożywienia i opieki. Podczas zabaw ruchowych naśladowały poruszanie się różnych zwierząt domowych. Posługując się różnorodnymi technikami plastycznymi dzieciaki wykonały prace, których tematem była oczywiście złota rybka i życzenia, które mogłaby spełnić, gdyby była tą z bajki…

“Muzyczne nastroje”

Dodano: 4 listopada 2017,8:42

25 października 2017 roku w naszym przedszkolu gościliśmy muzyków Filharmonii Częstochowskiej. Spotkanie prowadziła pani Magdalena Mirowska. Podczas kolejnej w tym roku lekcji muzycznej dzieci poznały instrumenty: flet poprzeczny, skrzypce, puzon oraz ich budowę. Chętnie wypowiadały się na temat wyglądu instrumentów a także ilości części z których się składają. Utwory prezentowane przez muzyków odzwierciedlały różne nastroje: wesołe, smutne, niepokojące, melancholijne, pogodne. Dzieci bezbłędnie je rozpoznawały i były z tego dumne. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.