Ekolaczki - Przedszkole nr 15 w Zawierciu

Ekolaczki

ekolaczki logo

Kontener

Aktualności:

100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski

Dodano: 23 listopada 2018,17:29

9 listopada obchodziliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski.  Dla nas wszystkich Polaków- małych i dużych jest to wielkie święto. Oznacza to, że już od stu lat możemy stanowić o sobie jako naród, mówić po polsku, uczyć się naszej historii, reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej, odnosząc liczne sukcesy i po prostu być dumni z naszej Ojczyzny – Polski. Toteż z wielkim zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do dzisiejszej uroczystości. Przedszkolaki przygotowały polskie tańce ludowe, wiersze, piosenki i oczywiście starsze grupy nauczyły się całego hymnu polskiego a młodsze grupy troszkę mniej, ale dwie zwrotki znał chyba każdy. Gdy na początku uroczystości zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu wszystkich przedszkolaków, to nie jednemu spośród obecnych dorosłych zakręciła się łza w oku. Tak piękny i doniosły to był moment. Jak znakomita była to uroczystość rodzice mogli się przekonać w czwartek, gdy zostali zaproszeni do obejrzenia występów swoich pociech. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej doniosłej uroczystości.

Polskie pieśni i tańce

Dodano: 23 listopada 2018,17:22

8 listopada 2018 roku dzieci uczestniczyły w kolejnej lekcji muzycznej prowadzonej przez muzyków Filharmonii Częstochowskiej.  Tym razem przedszkolaki poznały przykłady muzyki, która kojarzy się z Polską. Przedszkolaki słuchały m.in. poloneza, kujawiaka, krakowiaka oraz pieśni polskich w wykonaniu sopranistki Pauliny Syroradzkiej. Młodsze przedszkolaki poznały, a starsze przypomniały sobie budowę i brzmienie wiolonczeli (Ewa Krzempek) i fletu poprzecznego (Malwina Mateja)

Spotkanie płatne z funduszu Rady Rodziców.

Kolorowy parasol

Dodano: 23 listopada 2018,17:21

W tym roku jesień jest wyjątkowo piękna, słoneczna i ciepła. Zachęca nas do przebywania na świeżym powietrzu. Zdarzają się jednak dni z deszczem, ale nawet w najbardziej deszczowy dzień można wybrać się na spacer, oczywiście z kolorowym parasolem i w kaloszach. Wtedy dzień nabiera barw, staje się weselszy i nie jest wcale nudny. Dlatego 26 października 1018 roku ogłosiliśmy Dniem Kolorowego Parasola. W tym dniu parasole bawiły się z dziećmi. Przedszkolaki opisywały ich wygląd  (wielkość, kolor), określały, do czego służą oraz wymieniały inne przedmioty, chroniące ludzi przed deszczem. Dzieci rozwiązywały zagadki, odszukiwały ukryty parasol, bawiąc się w „ciepło – zimno” lub zgadując, co takiego ukryto za nim. Dzieci śpiewały jesienne piosenki, a bohaterem niejednej z nich był parasol. Tańczyły przy muzyce lub piosenkach. Wystukiwały deszczowe rytmy. Jakie piękne prace powstały w tym dniu! Dzieci malowały lub rysowały parasole, wycinały i ozdabiały najróżniejszymi materiałami plastycznymi ich kontury. Wszyscy dobrze się bawili a w naszym przedszkolu, jak to często bywa, zrobiło się kolorowo i radośnie.

Wesoła Marchewka

Dodano: 2 listopada 2018,13:22

W tym tygodniu bohaterem w naszym przedszkolu była Wesoła Marchewka. To ona była przewodnikiem dzieci i poznawała je ze swoimi przyjaciółmi- innymi owocami. 19 października przedszkolaki wraz ze swoimi paniami postanowiły wymyślić różne zabawy z marchewką. Pomysłów było co niemiara! Dzieci liczyły marchewki, stworzyły marchewkowe przestrzenne puzzle, określały położenie marchewki względem siebie i określonego przedmiotu, wykonywały marchewkowe tańce z różnymi przyborami w pomarańczowym, marchewkowym kolorze. W niektórych grupach odbywały się przyjęcia na urodziny Marchewki. Przedszkolaki przygotowywały też różne marchewkowe pyszności, często korzystając z urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego. Nauczycielki przypomniały im zasady obowiązujące podczas posługiwania się niektórymi urządzeniami elektrycznymi, dostępnymi w domu, zawsze za wiedzą, zgodą i w obecności rodziców lub innych dorosłych opiekunów dzieci. Gratulujemy przedszkolakom przygotowanych pyszności i życzymy smacznego.

Muzyczne bajki słuchajki

Dodano: 2 listopada 2018,13:17

19 października 2018 roku w naszym przedszkolu gościliśmy muzyków Filharmonii Częstochowskiej: Natalię Plińską (skrzypce), Roberta Gudaja (klarnet), Adriana Gzika (puzon) i Magdalenę Mirowską- prowadzącą spotkanie. Podczas tej lekcji muzycznej dzieci poznały nie tylko instrumenty: skrzypce, puzon i klarnet oraz ich budowę. Zapoznały się też z muzycznymi ilustracjami bajki pt.: „Szewczyk Dratewka”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat wyglądu instrumentów i nastroju prezentowanych utworów muzycznych. Czekamy na kolejne spotkanie.

Dzień Rumianego Jabłuszka

Dodano: 2 listopada 2018,13:14

Dzisiejszy dzień 12 października w naszym przedszkolu pachniał jabłkami. Dziś jest bowiem Dzień Rumianego Jabłuszka, które wraz z innymi owocami zachęcało dzieci do jedzenia owoców. Zaraz po śniadaniu, w trakcie zajęć, przedszkolaki rozszerzyły i usystematyzowały swoją wiedzę o owocach. Wykonały też różne prace plastyczne o tematyce związanej z owocami oraz owocowe pyszności. Owocowe szaszłyki, koreczki, sałatki z sokiem owocowym były wyborne. Piękne rumiane jabłuszka malowane, wyklejane, lepione lub wylepiane plasteliną ozdabiały przedszkolne sale i szatnię. I chociaż jesień jest już z nami, to wokół nas znów zachniało wakacjami.

Kukiełka

Dodano: 2 listopada 2018,13:11

W tym tygodniu (01.10 – 05.10) rozmawialiśmy o niezwykłej magii teatru, a przewodnikiem po tym świecie była kukiełka.  Bardzo lubimy oglądać przedstawienia teatralne. Do naszego przedszkola często przyjeżdżają różne grupy teatralne, dzięki czemu wszystkie dzieci mogą oglądać przedstawienia i mieć kontakt z aktorami. Dwa razy w roku jeździmy do Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. 3 października w środę też tam byliśmy, by obejrzeć przedstawienie pt.: „Plastusiowy pamiętnik”. Kukiełka cały tydzień opowiadała nam o niezwykłym świecie teatru, o pracy aktorów, scenarzystów, scenografów, reżyserów i innych zawodów związanych z teatrem. Przypomniała nam o tym, jak wiele jest rodzajów spektaklów teatralnych: można zobaczyć teatr cieni, teatr plenerowy, teatr lalek i wiele innych. My też czasem jesteśmy aktorami podczas zabaw w teatr lub przygotowań do spotkań z naszymi bliskimi, a te przedszkolaki, które szczególnie interesują się aktorstwem będą uczęszczały na zajęcia Koła Teatralnego „Skrzacik”.

Pasowanie na Ekolaczka

Dodano: 2 listopada 2018,13:07

21 września w naszym przedszkolu odbył się Festyn z okazji Uroczystości Pasowania na Ekolaczka. Imprezę rozpoczęła pani dyrektor Beata Brzozowska, witając miłych gości. Następnie oddała głos  przedszkolakom, które pod kierunkiem swoich pań przygotowały krótki program artystyczny. Uroczy Ekolaczek zaprosił dzieci nowoprzyjęte do przedszkola wraz ze swoimi rodzicami na taras, gdzie po ślubowaniu zostały pasowane na przedszkolaka –   Ekolaczka i na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia obdarowane zostały pamiątkowym dyplomem i duuużym kolorowym cukierkiem, w którym dzieci znalazły wiele słodkości. I rozpoczęła się wspólna zabawa… a na naszym podwórku zrobiło się bardzo kolorowo. Na zgłodniałych przedszkolaków i ich gości oczekiwały przygotowane  przez rodziców pyszne prażonki a w kawiarence „U Ekolaczka” kawa, herbata i napoje chłodzące. Dużą popularnością cieszyli się panowie policjanci, w ich samochodzie siedziała zdecydowana większość przedszkolaków. Dla nich możliwość podotykania dokładnie wszystkiego, co się w nim znajdowało, łącznie z policjantami, było niesamowitą frajdą a już włączenie syreny policyjnej powodowało ogromne emocje. Z samochodem policyjnym skutecznie konkurował pokaz sprzętu gaśniczego, prowadzony przez sympatycznych panów strażaków, którzy chętnie pomagali dzieciom siadać za kierownicą wozu strażackiego. Przedszkolaki w hełmie strażackim czuli się jak strażacy jadący na sygnale do pożaru! Można też było wcielić się w strażnika miejskiego, usiąść za kierownicą w samochodzie straży miejskiej i zobaczyć, co też takiego się w nim znajduje. Skutek był taki, że większość przedszkolaków nie mogła się zdecydować, czy w przyszłości zostaną strażakami, policjantami czy strażnikami. Słońce nie skąpiło nam ciepła a uczestnicy uroczystości uśmiechali się zadowoleni z niezwykle udanego popołudnia i okazji do wspólnej zabawy dzieci i ich rodzin.

Spotkanie z wężem…

Dodano: 2 listopada 2018,12:59

21 września przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu, na którym miały okazję poznać przedstawicieli gadów – węże. Był to wąż zbożowy, trzy boa dusiciele różnej wielkości i barwy, pyton tygrysi, pyton królewski. Dzieci mogły dotknąć węża i przekonać się, że powiedzenie „śliski jak wąż” ma się nijak do rzeczywistości, gdyż ich skóra jest sucha. Prowadzący spotkanie pan Alan w interesujący sposób opowiadał dzieciom o życiu tych gadów, przytaczając wiele ciekawostek.

Muzyczne wspomnienia z wakacji

Dodano: 2 listopada 2018,12:57

20 września 2018 roku przedszkolaki uczestniczyły w lekcji muzycznej prowadzonej przez muzyków Filharmonii Częstochowskiej: Agatę Kuter (altówka), Maksymiliana Mirowskiego (fagot), Dawida Chraczyńskiego (trąbka) oraz prowadzącą spotkanie Magdalenę Mirowską. Dzieci poznały metronom oraz  niektóre instrumenty: trąbkę, altówkę i fagot . Z zaciekawieniem oglądały one instrumenty oraz wypowiadały się na temat ich wyglądu, próbowały także wydobywać z nich dźwięki, co nie zawsze było łatwe. Dzieciaki wysłuchały krótkiego koncertu na w/w instrumentach. Przedszkolaki określały charakter prezentowanych utworów muzycznych i świetnie się przy nich bawiły. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.