Ekolaczki - Przedszkole nr 15 w Zawierciu

Ekolaczki

ekolaczki logo

Kontener

Aktualności:

Dinozaury

Dodano: 13 marca 2018,22:40

9 marca 2018 roku był dniem podsumowania wiadomości i umiejętności dzieci na temat okresu w dziejach historii naszej planety, kiedy królowały na niej gady – dinozaury. Bohaterem tego dnia był sympatyczny Dinuś, który przypominał przedszkolakom o tym, czego dowiedziały się w ciągu tego tygodnia. Przedszkolaki wiedzą już, że niektóre kopaliny są pochodzenia organicznego tzn. powstały z obumarłych roślin lub zwierząt- to węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa. Poszerzyły swoją wiedzę na temat dinozaurów zamieszkujących lądy, np. Maniraptory, Tyranozaury, Stegozaury i wody np. Placodontia, a nawet latających, np. Pterozaury. Dzieci naśladowały sposób poruszania się tych gadów i ich przypuszczalne odgłosy. Tematem prac plastycznych w tym dniu były oczywiście dinozaury, a ponieważ nikt nie wie, jakie kolory mogły mieć dinozaury, to pozwoliło na stworzenie ich w najróżniejszych kolorach. To był bardzo interesujący temat dla wszystkich przedszkolaków.

Święto gwiazd

Dodano: 11 marca 2018,20:42

2 marca był dniem podsumowania naszych zajęć i różnorodnych zabaw na temat Kosmosu. Przedszkolaki poszerzyły i usystematyzowały swoje wiadomości na temat przestrzeni kosmicznej i działań człowieka, zmierzających do jej poznania. Wspólnie zastanawialiśmy się nad zagadnieniami związanymi z podróżami kosmicznymi i próbowaliśmy odgadnąć, czy jest życie w Kosmosie. Dzieci często konstruowały lub rysowały rakiety, gdyż to one pozwalały na podróż wszystkich dzieci  - wyprawę w Kosmos. Wiadomo, że dziś odbywa się ona w krainie naszej wyobraźni, ale kiedyś, w przyszłości wyruszymy w nią naprawdę. Był to dzień dla nas niezwykły, bo wyobraźnia dzieci jest przecież nieograniczona, a to właśnie na niej oparte były wszystkie nasze pomysły na dzisiejsze zajęcia i zabawy. I tak wyruszyliśmy w Kosmos, by odkrywać nieznane gwiazdy. Jakie niezwykłe przygody spotkały tam przedszkolaków, tego słowo nie opisze. Zachęcamy też do rozmów z dziećmi na ten temat i włączenie się do zabawy w krainie marzeń.

Dzień Książeczki

Dodano: 11 marca 2018,20:39

24 lutego obchodziliśmy Dzień Książeczki. Dzieci przychodzące w tym dniu do przedszkola przynosiły swoje ulubione książki. Pokazywały je innym przedszkolakom i opowiadały, jaka jest ich treść. Podczas zajęć nauczycielki czytały wybraną przez dzieci bajkę lub opowieść, pokazywały ilustracje znajdujące się w książkach, zwracały uwagę na ich graficzną różnorodność, kolorystykę i nastrój. Przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące treści słuchanych utworów, oceniały postępowanie bohaterów, a w starszych grupach tworzyły własne odmienne zakończenia. Przypominały o poszanowaniu książki – jak i gdzie ją oglądać oraz o odkładaniu jej na wyznaczone miejsce, by nie uległa zniszczeniu. Dzieci opisywały wygląd książek, układały je od największej do najmniejszej lub wg innych cech. Podczas zabaw ruchowych ukazywały marzenia o wspaniałych podróżach. Opisywały napotkane zwierzęta i rośliny. Posługując się różnorodnymi technikami plastycznymi dzieciaki wykonały prace, których tematem były oczywiście ich ulubione opowieści lub bajki. Dzięki nim w salach zrobiło się barwnie i wesoło. Niektóre dzieci pokusiły się nawet, by stworzyć własną książeczkę. Może w przyszłości zostaną autorami wspaniałych opowieści…?

Muzykoterapia

Dodano: 15 lutego 2018,13:34

12 lutego 2018 roku w naszym przedszkolu gościliśmy klauna Bamboleo, który przyjechał do nas z Krakowa. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Muzyka jest dobra na wszystko”. Przedszkolaki bawiły się przy muzyce w różne zabawy, często wykorzystując własną wyobraźnię.

Spotkanie opłacone zostało z funduszu Rady Rodziców.

Bal Karnawałowy

Dodano: 25 stycznia 2018,16:53

W tym roku Bal Karnawałowy odbył się, nie jak co roku w naszym przedszkolu, lecz na sali bankietowej “Rotunda”. 18 stycznia przedszkolaki przyszły do przedszkola wcześniej, a już o 9.15 wyjeżdżały autokarami na bal. Pod salą z autobusów wychodziły dzieci, ale na salę wchodzili już sami znamienici goście: piękne królewny, wspaniali książęta, wróżki i czarodzieje, Batmani, Supermeni, piękne Elzy i Anny, rycerze, barwne motyle, wesołe pszczółki i inne bajkowe postaci, a także policjanci, żołnierze, strażacy… Wszyscy wspaniale się bawili przy muzyce i zabawach tanecznych, prowadzonych przez profesjonalnych animatorów przy współudziale nauczycielek i pomocy nauczycielek z poszczególnych grup. W przerwie między tańcami uczestnicy balu  pozowali do pamiątkowych zdjęć, a potem znów powracali do zabawy. To był naprawdę wspaniały bal.

Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów, Dyrekcji i Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu balu, panu Prezydentowi za udostępnienie autobusów, które przewiozły dzieci na bal i z powrotem do przedszkola oraz nauczycielkom i wszystkim obecnym na sali osobom za pomoc w zabawach i opiece nad dziećmi.

Spotkania z okazji Święta Babć i Dziadków

Dodano: 24 stycznia 2018,22:12

Dni Babci i Dziadka są wspaniałą okazją do spotkań przedszkolaków z ich Babciami i Dziadziusiami na terenie przedszkola. Odbyły się one wg wcześniejszych ustaleń:

Grupa I Misie 22.01 (poniedziałek) godz. 10.30

Grupa II Krasnale 16.01 (wtorek) godz. 11.00

Grupa III Czarodzieje 19.01 (piątek) godz. 10.00

Grupa IV Elfy 23.01 (wtorek) godz. 10.30

Grupa V Skrzaty 23. 01 (wtorek) godz. 10.30

Grupa VI Smerfy 19. 01 (piątek) godz. 10.30

Grupa VII Ekoludki 24. 01 (środa) godz. 10.30

Dzieciaki pod kierownictwem swoich pań przygotowują się do nich z wielkim zaangażowaniem ucząc się piosenek, wierszyków  i przegotowując upominki dla swych gości. A gdy przychodzi ten dzień wraz z paniami serdecznie witają zaproszonych gości i z dumą prezentują własne umiejętności i swoje przedszkole. Wesoło bawią się z Babciami i Dziadkami uczestnicząc w zabawach tanecznych, ruchowych i plastycznych.

 

Z okazji Dnia Babci i Dziadka składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Babciom, Dziadkom, Prababciom i Pradziadkom naszych przedszkolaków.

Dzień wróbelka

Dodano: 21 stycznia 2018,22:27

12 stycznia – “Dzień wróbelka Elemelka”.
W tym tygodniu rozmawialiśmy o opiece nad zwierzętami w okresie zimy. Wiele ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się na ten temat. W naszym przedszkolu dokarmiamy ptaki już od grudnia. W tym roku wystawiliśmy karmniki trochę później ze względu na pogodę, która wcale nie przypominała zimowej. Nasze karmniki odwiedzają różne ptaki, ale najsympatyczniejsze są wg nas wróble. Niestety tych wesołych, kiedyś bardzo powszechnych ptaków jest coraz mniej. Szkodzi im coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Dziś to właśnie wróbelek Elemelek jest bohaterem naszych opowiadań, zabaw i prac plastycznych. Świetnie bawiliśmy się naśladując rozmowy gromadki wróbli w różnym tempie i natężeniu głosu. A jakie wspaniałe wróbelki tworzyły przedszkolaki na zajęciach plastycznych… A ile, jak to określiły dzieciaki wróblich zabaw ruchowych było w tym dniu…
To był bardzo wesoły dzień.

Spotkania Przy Choince

Dodano: 19 grudnia 2017,19:50

Zgodnie z tradycją Spotkania Przy Choince odbyły się w poszczególnych grupach zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dokonywanymi na zebraniach z rodzicami w terminach od 14 – 19 grudnia. Podczas tych spotkań dzieci miały okazję zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, tanecznych i recytatorskich. Wspólnie z rodzicami wykonywały ozdoby świąteczne, śpiewały kolędy lub bawiły się przy choince. Spotkania te mają niepowtarzalny urok i są dopełnieniem niezwykłej magii okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Życzymy wszystkim Przedszkolakom i Ich Rodzinom Wesołych Świąt i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku.

Rodzice – dzieciom

Dodano: 19 grudnia 2017,19:48

12 grudnia dzieci z naszego przedszkola miały niezwykłą niespodziankę. Oto bowiem Rodzice wspólnie z paniami przygotowali specjalnie dla nich przedstawienie pt. „Rzepka” J. Tuwima. Dzieci świetnie się bawiły oglądając pełen humoru spektakl. Wspólnie z aktorami śpiewały piosenki ilustrując je ruchem. Rytmicznie klaskały przy znanych im, popularnych utworach. Ale przede wszystkim dzieci rodziców – aktorów były bardzo dumne, że to właśnie ich rodzice tak wspaniałe występowali. Niecierpliwie czekamy na kolejne przedstawienia.

“Pan Magiczny”

Dodano: 19 grudnia 2017,19:45

11 grudnia pojawił się w naszym przedszkolu nikomu nie znany pan w cylindrze. Kłaniając się dzieciom przedstawił się: Pan Magiczny i zapowiedział wspaniałą zabawę. Trzeba przyznać, że dotrzymał słowa. Wszystkie przedszkolaki świetnie się bawiły. Nauczyły się nowego „czarodziejskiego zaklęcia” – łili, łili. Dzięki niemu pomagały Panu Magicznemu w „czarowaniu”. Z przejęciem obserwowały triki z wykorzystaniem różdżki, białego sznurka, woreczka, chińskich obręczy, portfela, który płonął, a także smacznymi cukierkami. Dziwna sprawa, ale pojawiły się one na tacy, gdy nasz gość zapalił serwetki. Dzieci same to sprawdziły, gdyż Pan Magiczny poczęstował ich nimi. To był znakomity występ, mamy nadzieję na następne spotkanie.

Koszt przedstawienia pokryła Rada Rodziców.