Ekolaczki - Przedszkole nr 15 w Zawierciu

Ekolaczki

ekolaczki logo

Kontener

Aktualności:

Dzień Kaczuszki

Dodano: 17 kwietnia 2018,17:17

W tym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach z wiejskiego podwórka, a bohaterem tygodnia została mała, sympatyczna, wszędobylska kaczuszka. W taki to sposób piątek 13 kwietnia został Dniem Kaczuszki.

W tym dniu dzieci razem z kaczuszką zwiedzały wiejskie podwórko i zaglądały w każdy kąt. Przedszkolaki rozszerzyły swoje wiadomości na temat domowych zwierząt hodowlanych, ich pożywienia i powodu, dla którego człowiek je hoduje. Podczas zabaw ruchowych naśladowały poruszanie się różnych zwierząt domowych. Posługując się różnorodnymi technikami plastycznymi dzieciaki wykonały prace, których tematem była kaczuszka lub któraś z jej przyjaciółek z podwórka, np. gąska Ilonka czy też indyk Pankracy. Dzięki nim w wielu salach zrobiło się wiosennie i wesoło.

Zapraszamy do oglądania prac na naszej galerii w holu przedszkola.

DNI OTWARTE

Dodano: 17 kwietnia 2018,17:14

“Dni otwarte” dla dzieci nowoprzyjętych do naszego przedszkola odbędą się w dniach: 07.05, 14.05, 21.05 w godz. 15:30-16:30.

Zapraszamy :)

Ps. Prosimy o zabranie ze sobą obuwia zmiennego

W świecie zwierząt

Dodano: 10 kwietnia 2018,20:02

Od 3 do 6 kwietnia rozmawialiśmy na temat zwierząt, żyjących w swoich naturalnych środowiskach, m.in. o zwierzętach egzotycznych. To właśnie one opowiadały nam o sobie i swoich  zwierzęcych dzieciakach. Wspaniale było bawić się z nimi, śpiewając piosenki, naśladując ich mowę i opowiadając o życiu na dalekiej północy i sawannach Afryki. Przedszkolaki polubiły je, dzięki nim wiele się nauczyły. Wykonywały prace plastyczne, na których można było zobaczyć m.in. żyrafy, zebry, tygrysy, małpy, foki lub morsy. Nie brakowało też dzikiego ptactwa np. flamingów, orłów czy sępów.
Może kilka z nich spotkamy podczas wakacyjnych podróży…

OGŁOSZENIE

Dodano: 9 kwietnia 2018,15:16

W czwartek 12.04.2018

 o godzinie 16.00 odbędzie

 się zebranie Rady Rodziców

                                          Zapraszamy

Wielkanocny koszyczek

Dodano: 30 marca 2018,23:15

Ostatnia środa przed Świętami Wielkanocnymi 2018 roku obfitowała w naszym przedszkolu w wiele atrakcji. W tym tygodniu rozmawiamy o nadchodzących Świętach Wielkanocnych. Bohaterem tygodnia jest wielkanocny koszyczek, który opowiada dzieciom o zbliżających się świętach , związanych z nimi obrzędach, tradycjach i symbolice. Tematem dzisiejszych zabaw był nie tylko wielkanocny koszyczek, ale i inne symbole Świąt Wielkanocnych. Śmiech dzieci mieszał się ze śpiewanymi przez nie świątecznymi piosenkami, tańcami i zabawami ruchowymi. Ileż wspaniałych ozdób świątecznych wykonały dzieci… A jak ładnie przyozdobiły nimi swoje sale… Teraz każdy czuje, że święta tuż, tuż.

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy naszym Przedszkolakom i Ich Rodzicom wspaniałych i radosnych Świąt, spędzonych wspólnie w gronie rodziny i przyjaciół.  

 

Wesołego Alleluja.

Witamy Cię Wiosno!

Dodano: 25 marca 2018,17:17

Dziś  23 marca witamy wiosnę. Co prawda ta kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca, ale coś w tym roku troszkę się spóźnia. Co można zauważyć po zaśnieżonych trawnikach i mroźnym wietrze. Na zajęciach dzieciaki rozmawiały o wiośnie, recytowały wiersze o wiosennych kwiatach, a w kącikach przyrody siały, sadziły nasiona lub cebule albo obserwowały wcześniej rozpoczęte hodowle roślinne, od których zrobiło się w salach wiosennie. Słońce zaglądając w okna przedszkola cieszyło się, że jest tylu wspaniałych ogrodników. A Pani Wiosna przechodziła przez sale i rzucała wiosenne czary na zasadzone nasiona i cebule. Po takich czarach na pewno wszystkie uprawy  wspaniałe nam wyrosną a kwiaty zakwitną. Wówczas  nikt nie będzie miał wątpliwości, że wiosna jest wśród nas.

Dzień Wietrzyka

Dodano: 25 marca 2018,17:14

W tygodniu 12.03 – 16.03 rozmawialiśmy o marcowej pogodzie i okresie przedwiośnia. W tym roku zima jakoś nie chce nas opuścić, często sypie śnieg, jest mróz, a wiatr wieje mocno i jeszcze wzmaga uczucie przejmującego chłodu. Ten wiatr wcale nam się nie podoba. Postanowiliśmy, że spróbujemy go zmienić w łagodny wiosenny wietrzyk. Pomoże nam w tym słonko, które stara się choć na chwilę przedrzeć przez grubą warstwę chmur. Dlatego 16 marca ogłosiliśmy Dniem Wietrzyka.
Już od rana dzieci przynosiły tzw. zrywki – reklamówki, które spełniły swoje zadanie i nie były już nikomu potrzebne, ale dla przedszkolaków wraz z gazetami i plastikowymi butelkami stanowiły wspaniały materiał do wykorzystania na zajęciach. Tak rozpoczął się dzień pełen zajęć i zabaw, w czasie którego, przedszkolaki żegnały zimę. Dzieci miały okazję podsumować swoje wiadomości o zimie i  przedwiośniu. Przedszkolaki naśladowały odgłosy wiatru, korzystając z w/w materiałów. Wiele przyjemności sprawiło dzieciom wykonywanie własnych wietrzyków z pociętych reklamówek, które podczas zabaw ruchowych były wspaniałymi przyborami. Tańczyły z nimi wiatrowe tańce. Do zobaczenia wiosenny wietrzyku

W marcu jak w garncu

Dodano: 25 marca 2018,17:13

15 marca 2018 roku przedszkolaki brały udział w lekcji muzycznej, prowadzonej przez muzyków Filharmonii Częstochowskiej- Dawida Chraczyńskiego (trąbka), Wojciecha Grelę (puzon), Mariusza Bakalarskiego (tuba) oraz prowadzącą spotkanie Magdalenę Mirowską. Dzieci dowiedziały się, jakie są składniki dobrej muzyki (rytm i melodia) oraz poznały lub przypomniały sobie instrumenty: puzon, tubę i trąbkę. Z zainteresowaniem oglądały one instrumenty oraz wypowiadały się na temat ich wyglądu. Próbowały także wydobywać z nich dźwięki, co nie zawsze dało pożądany efekt. Dzieciaki wysłuchały krótkiego koncertu na w/w instrumentach, na który złożyły się różnorodne utwory, np. ragtime, utwory Georga Gershwin’a i inne. Przedszkolaki określały charakter wysłuchanych utworów  i świetnie się przy nich bawiły. Czekamy na kolejne spotkania.

Dinozaury

Dodano: 13 marca 2018,22:40

9 marca 2018 roku był dniem podsumowania wiadomości i umiejętności dzieci na temat okresu w dziejach historii naszej planety, kiedy królowały na niej gady – dinozaury. Bohaterem tego dnia był sympatyczny Dinuś, który przypominał przedszkolakom o tym, czego dowiedziały się w ciągu tego tygodnia. Przedszkolaki wiedzą już, że niektóre kopaliny są pochodzenia organicznego tzn. powstały z obumarłych roślin lub zwierząt- to węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa. Poszerzyły swoją wiedzę na temat dinozaurów zamieszkujących lądy, np. Maniraptory, Tyranozaury, Stegozaury i wody np. Placodontia, a nawet latających, np. Pterozaury. Dzieci naśladowały sposób poruszania się tych gadów i ich przypuszczalne odgłosy. Tematem prac plastycznych w tym dniu były oczywiście dinozaury, a ponieważ nikt nie wie, jakie kolory mogły mieć dinozaury, to pozwoliło na stworzenie ich w najróżniejszych kolorach. To był bardzo interesujący temat dla wszystkich przedszkolaków.

Święto gwiazd

Dodano: 11 marca 2018,20:42

2 marca był dniem podsumowania naszych zajęć i różnorodnych zabaw na temat Kosmosu. Przedszkolaki poszerzyły i usystematyzowały swoje wiadomości na temat przestrzeni kosmicznej i działań człowieka, zmierzających do jej poznania. Wspólnie zastanawialiśmy się nad zagadnieniami związanymi z podróżami kosmicznymi i próbowaliśmy odgadnąć, czy jest życie w Kosmosie. Dzieci często konstruowały lub rysowały rakiety, gdyż to one pozwalały na podróż wszystkich dzieci  - wyprawę w Kosmos. Wiadomo, że dziś odbywa się ona w krainie naszej wyobraźni, ale kiedyś, w przyszłości wyruszymy w nią naprawdę. Był to dzień dla nas niezwykły, bo wyobraźnia dzieci jest przecież nieograniczona, a to właśnie na niej oparte były wszystkie nasze pomysły na dzisiejsze zajęcia i zabawy. I tak wyruszyliśmy w Kosmos, by odkrywać nieznane gwiazdy. Jakie niezwykłe przygody spotkały tam przedszkolaków, tego słowo nie opisze. Zachęcamy też do rozmów z dziećmi na ten temat i włączenie się do zabawy w krainie marzeń.