Ekolaczki - Przedszkole nr 15 w Zawierciu

Ekolaczki

ekolaczki logo

Kontener

Aktualności:

„Skrzypki grają, do tańca zapraszają”

Dodano: 28 lutego 2019,18:19

14 stycznia 2019 roku przedszkolaki uczestniczyły w lekcji muzycznej prowadzonej przez muzyków Filharmonii Częstochowskiej: Natalia Plińska – skrzypce, Paulina Synoradzka – sopran, Dawid Chraczyński – trąbka oraz prowadzącą spotkanie Magdalenę Mirowską. Muzycy zaprezentowali utwory z różnych krajów Europy, często tańczonych także w okresie karnawału:  walc, kujawiak, czardasz i galop, niekiedy zwany kankanem. Przedszkolaki określały charakter prezentowanych utworów tanecznych i świetnie się przy nich bawiły.
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Przygody Ważniaka i spółki.

Dodano: 28 lutego 2019,18:17

4 stycznia dzieci z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Ważniaka i spółki” w wykonaniu aktorów Teatru „Blaszany Bębenek” z Trzebini. Przedszkolaki świetnie bawiły się w czasie przedstawienia.
Papa  Smerf razem z Ważniakiem przygotowywali eliksir przeciwko przeziębieniom, niestety Ważniak przypalił go. Papa musiał pójść po składniki na mokradła. Wówczas Ważniak, który o wszystko oskarżył Śpiocha, wyprowadza zaspanego kolegę do lasu, jak twierdził za karę, aby ten się zgubił. Wracając do wioski spotkał Klakiera. Kot podstępem namawia Ważniaka do pójścia do domu złego czarownika Gargamela.  Naiwny smerf  poszedł tam i został uwieziony. Zauważyła to Smerfetka. Odszukała Śpiocha w lesie i przekonała go, by uwolnił Ważniaka. Śpioch mimo, iż wiedział jaki Ważniak był dla niego niedobry uratował go z pomocą dzieci. Ważniak przeprosił Śpiocha i razem z przedszkolakami zatańczyli smerfny taniec.

 

Przedstawienie płatne z funduszu Rady Rodziców.

Spotkania przy Choince

Dodano: 28 lutego 2019,18:14

Zgodnie z tradycją Spotkania przy Choince odbyły się w poszczególnych grupach zgodnie z wcześniej ustalonymi terminami od 14 – 19 grudnia. Podczas nich dzieci miały okazję zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, tanecznych i recytatorskich. Wspólnie z rodzicami wykonywały ozdoby świąteczne, dekorowały pierniczki lub ciastka, śpiewały kolędy i bawiły się przy choince. Spotkania te mają niepowtarzalny urok i są dopełnieniem niezwykłej magii okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Życzymy wszystkim Przedszkolakom i Ich Rodzinom Wesołych Świąt, radości z możliwości bycia razem i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dodano: 16 grudnia 2018,22:18

Dzień 23 listopada był w naszym przedszkolu dniem niezwykłym, wspaniałym świętem wszystkich misiów, pluszowych misiów, które już od wielu pokoleń są powiernikami większości dzieci na całym świecie. Co prawda dzień ten obchodzony jest na świecie od 114 lat, 25 listopada, ale nasze przedszkolaki nie mogły się doczekać i obchodziliśmy go nieco wcześniej. W naszym przedszkolu jest bardzo dużo pluszowych misiów. Panie ułożyły je w tym dniu na wszystkich szafkach i półkach. Wyglądało to wyśmienicie. W salach tematem rozmów, najróżniejszych zabaw, śpiewanych piosenek i prac plastycznych był oczywiście pluszowy miś. Ileż śmiechu można było usłyszeć, ileż uścisków dziś zobaczyć. Widać było jak ważny jest miś dla każdego dziecka. Dobrze, że ktoś wymyślił takie święto.

Krówka Łatka – bohaterem tygodnia

Dodano: 16 grudnia 2018,22:16

Przedstawiamy Krówkę Łatkę- sympatyczną, troszkę zwariowaną krowę z wiejskiego podwórka babci Ilonki. To właśnie ona od 13 d0 22 listopada opowiadała nam, co z czego otrzymujemy, o tym jak babcia piecze chleb i inne rodzaje pieczywa. Pokazywała na ilustracjach, jak sąsiad dziadka, pan Antoni, który jest stolarzem, robił fotel na biegunach.   Najwięcej opowiadała o mleku. Mówiła, że jest w tej dziedzinie prawdziwą specjalistką. A także o tym, jak widziała przez okno, gdy ciocia Kasia robiła pyszne sery, jogurty i masło. Sroczka Ela wyjaśniła krówce Łatce, że z mleka robi się też żółte sery, kefiry i inne pyszności. Podobno widziała to w mleczarni. Łatka wspaniale bawiła się z nami śpiewając piosenki, naśladując różne zawody ludzi. Przedszkolaki polubiły wesołą krowę, dzięki niej wiele się nauczyły. Wykonały też prace plastyczne, na których można zobaczyć krówkę Łatkę i jej przygody.

100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski

Dodano: 23 listopada 2018,17:29

9 listopada obchodziliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski.  Dla nas wszystkich Polaków- małych i dużych jest to wielkie święto. Oznacza to, że już od stu lat możemy stanowić o sobie jako naród, mówić po polsku, uczyć się naszej historii, reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej, odnosząc liczne sukcesy i po prostu być dumni z naszej Ojczyzny – Polski. Toteż z wielkim zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do dzisiejszej uroczystości. Przedszkolaki przygotowały polskie tańce ludowe, wiersze, piosenki i oczywiście starsze grupy nauczyły się całego hymnu polskiego a młodsze grupy troszkę mniej, ale dwie zwrotki znał chyba każdy. Gdy na początku uroczystości zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu wszystkich przedszkolaków, to nie jednemu spośród obecnych dorosłych zakręciła się łza w oku. Tak piękny i doniosły to był moment. Jak znakomita była to uroczystość rodzice mogli się przekonać w czwartek, gdy zostali zaproszeni do obejrzenia występów swoich pociech. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej doniosłej uroczystości.

Polskie pieśni i tańce

Dodano: 23 listopada 2018,17:22

8 listopada 2018 roku dzieci uczestniczyły w kolejnej lekcji muzycznej prowadzonej przez muzyków Filharmonii Częstochowskiej.  Tym razem przedszkolaki poznały przykłady muzyki, która kojarzy się z Polską. Przedszkolaki słuchały m.in. poloneza, kujawiaka, krakowiaka oraz pieśni polskich w wykonaniu sopranistki Pauliny Syroradzkiej. Młodsze przedszkolaki poznały, a starsze przypomniały sobie budowę i brzmienie wiolonczeli (Ewa Krzempek) i fletu poprzecznego (Malwina Mateja)

Spotkanie płatne z funduszu Rady Rodziców.

Kolorowy parasol

Dodano: 23 listopada 2018,17:21

W tym roku jesień jest wyjątkowo piękna, słoneczna i ciepła. Zachęca nas do przebywania na świeżym powietrzu. Zdarzają się jednak dni z deszczem, ale nawet w najbardziej deszczowy dzień można wybrać się na spacer, oczywiście z kolorowym parasolem i w kaloszach. Wtedy dzień nabiera barw, staje się weselszy i nie jest wcale nudny. Dlatego 26 października 1018 roku ogłosiliśmy Dniem Kolorowego Parasola. W tym dniu parasole bawiły się z dziećmi. Przedszkolaki opisywały ich wygląd  (wielkość, kolor), określały, do czego służą oraz wymieniały inne przedmioty, chroniące ludzi przed deszczem. Dzieci rozwiązywały zagadki, odszukiwały ukryty parasol, bawiąc się w „ciepło – zimno” lub zgadując, co takiego ukryto za nim. Dzieci śpiewały jesienne piosenki, a bohaterem niejednej z nich był parasol. Tańczyły przy muzyce lub piosenkach. Wystukiwały deszczowe rytmy. Jakie piękne prace powstały w tym dniu! Dzieci malowały lub rysowały parasole, wycinały i ozdabiały najróżniejszymi materiałami plastycznymi ich kontury. Wszyscy dobrze się bawili a w naszym przedszkolu, jak to często bywa, zrobiło się kolorowo i radośnie.

Wesoła Marchewka

Dodano: 2 listopada 2018,13:22

W tym tygodniu bohaterem w naszym przedszkolu była Wesoła Marchewka. To ona była przewodnikiem dzieci i poznawała je ze swoimi przyjaciółmi- innymi owocami. 19 października przedszkolaki wraz ze swoimi paniami postanowiły wymyślić różne zabawy z marchewką. Pomysłów było co niemiara! Dzieci liczyły marchewki, stworzyły marchewkowe przestrzenne puzzle, określały położenie marchewki względem siebie i określonego przedmiotu, wykonywały marchewkowe tańce z różnymi przyborami w pomarańczowym, marchewkowym kolorze. W niektórych grupach odbywały się przyjęcia na urodziny Marchewki. Przedszkolaki przygotowywały też różne marchewkowe pyszności, często korzystając z urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego. Nauczycielki przypomniały im zasady obowiązujące podczas posługiwania się niektórymi urządzeniami elektrycznymi, dostępnymi w domu, zawsze za wiedzą, zgodą i w obecności rodziców lub innych dorosłych opiekunów dzieci. Gratulujemy przedszkolakom przygotowanych pyszności i życzymy smacznego.

Muzyczne bajki słuchajki

Dodano: 2 listopada 2018,13:17

19 października 2018 roku w naszym przedszkolu gościliśmy muzyków Filharmonii Częstochowskiej: Natalię Plińską (skrzypce), Roberta Gudaja (klarnet), Adriana Gzika (puzon) i Magdalenę Mirowską- prowadzącą spotkanie. Podczas tej lekcji muzycznej dzieci poznały nie tylko instrumenty: skrzypce, puzon i klarnet oraz ich budowę. Zapoznały się też z muzycznymi ilustracjami bajki pt.: „Szewczyk Dratewka”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat wyglądu instrumentów i nastroju prezentowanych utworów muzycznych. Czekamy na kolejne spotkanie.